Tel: 12 266 5497  |  Email: [email protected]  |  Mapa dojazdu

Wymiana szkolna z Niemcami (Leipzig i Erding)

Od roku szkolnego  2005 uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestnictwa w programie międzynarodowej wymiany. Oferta  jest skierowana głównie do uczniów klas DSD – o poszerzonym programie nauki języka niemieckiego. Nasi uczniowie, którzy zgłoszą się do udziału w danej edycji wymiany, biorą udział w dwóch spotkaniach: w Krakowie i Leipzig ( Saksonia) lub Erding (Bawaria). W pierwszej części, kiedy pełnimy rolę gospodarzy, do nas przyjeżdżają uczniowie SportOberschule Leipzig (http://www.sportoberschule-leipzig.de/index.php/sport-2/projekte/schueleraustausch-krakau/m-krakow-2019) lub Anne-Frank-Gymnasium Erding (https://www.afg-erding.de/index.php/start.html ) z opiekunami. W ramach drugiej części – nasi uczniowie i nauczyciele wyjeżdżają do Leipzig lub Erding.

Pierwsze kontakty pomiędzy uczestnikami nawiązywane są za pośrednictwem WhatsApp, drogą mailową lub prze Facebook.

W ramach zajęć przygotowawczych, uczniowie wspólnie z nauczycielami opracowują bardzo atrakcyjne programy obu części. Oprócz zajęć w szkole, czekają uczniów zabawy językowe, zajęcia warsztatowe i sportowe, uczniowie wykonują projekty, pełnią rolę przewodników. Uczestnicy wymiany zwiedzają Kraków i Leipzig lub Erding i okolice oraz ważne dla obu narodów miejsca, poznając szczegóły z historii i kultury.  W ramach przygotowań do spotkania, uczniowie pilnie szlifują język niemiecki.

Efektem udziału w wymianie są nowe znajomości i przyjaźnie zawarte pomiędzy uczniami i nauczycielami, poznanie historii, kultury i atrakcji turystycznych, uczenie się otwartości, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim w życiu codziennym.

Finansowo wspiera nasz projekt organizacja międzynarodowa: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Skip to content