Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 w Krakowie im. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w niesamowitym wydarzeniu, jakim jest konkurs szopkarski w Krakowie.
Pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowska został zorganizowany 21 grudnia 1937 roku z inicjatywy dr. Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizacje konkursów na 6 lat. Wznowiono je w 1945 roku, a od 1946 to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest organizatorem konkursów szopek krakowskich. Odtąd na czele jury konkursowego stoi dyrektor Muzeum Krakowa.
Konkurs wzmacnia tradycje szopkarstwa krakowskiego, motywuje do rozwoju rzemiosła oraz do twórczej konkurencji. Dzięki niemu powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – szopki przygotowywanej specjalnie na konkurs (z zachowaniem jej tradycyjnej formy). Odbywa się on w pierwszy czwartek grudnia, a twórcy szopek od rana przynoszą swoje dzieła na krakowski Rynek Główny i ustawiają na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.
W 2018 roku została do konkursu szopek wprowadzona nowa kategoria: szopki rodzinne. Dzięki temu wzmocniła się tradycja tworzenia szopek w kolejnych rodzinach, z których wyrastają młodzi szopkarze, którzy często budują tez samodzielnie szopki.
Wzięcie udziału w tym konkursie, było dla nas wielkim wyróżnieniem. Podczas godzin spędzonych przy dekorowaniu szopki bardzo się zintegrowaliśmy. Uczniowie, którzy nie pochodzą z Polski, mogli bliżej poznać tradycje Krakowa i jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni inicjatorce wzięcia udziału w konkursie, czyli naszej wychowawczyni, pani Jolancie Karcz. Szopka jest owocem naszej ciężkiej pracy, którą w nią włożyliśmy. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś stworzyć coś równie wspaniałego.
Pozdrawiam
Martyna Skowron
Najnowsze komentarze